Anadolu Efes- Bahçeşehir Koleji U14 Takımları

Altyapıdan genç oyuncularımız için hazırladığım ”Altyapı Maçları” bölümüne hoşgeldiniz! Burada genç arkadaşlarımızın da okuyabilmeleri amacıyla yazıları Türkçe olarak yayınlayacağım. Diğer profesyonel ligler İngilizce şeklinde devam edecek. İlk açılışı Anadolu Efes ve Bahçeşehir Koleji U14 maçı ile yapıyorum ve genç oyuncularımızdan ve antrenörlerimizden ricam bu yazıları sırf eleştiri olarak değil, yapıcı ve arkadaşlarımızın ileride büyük oyuncular olması, ülkemizi gururlandırmaları dileğiyle farklı bir açı, öneri olarak almalarıdır.

17 Aralık 2019 tarihinde yapılan karşılaşmada maç hava atışı ile başladı ve ilk hücum Anadolu Efes’ten geldi. Berk Güner içeri penetre ederek dışarıda Yağız Uraslı’yı buldu fakat üçlüğü başarısızdı. Nedim Kassas, Arda Görücü’yü kaçırdı, Oğuzhan Demirhan yardıma indi fakat oyuncu switch edilmediğinden aşağıda kalabalık oluştu ve Uraslı şut için boşa çıktı. Muhammed Emin Kara hücum ribaundu aldı, Görücü’ye pası çıkardı ve üçlük geldi. Kassas için o anda double team gerekli olmayan bir durumdu ve üçlük çizgisinde savunma açığı yarattı. Efes savunmada tam saha baskı yaptı. Demir Zeytin içeri penetre ederek sağda Yağız Ahmet Aktaş’ı buldu ve Emin Kara yardıma gittiği için Yaman Alişan’ın Ahmet Aktaş’ı savunmada geç bulup arkasında kalması sonucu Aktaş’ın tek el atışı başarılı oldu. Burada oyuncularımız iletişim kurmalı ve yardıma gidildiğinde diğer oyuncu hızlıca boş kalan hücum oyuncusunu bulmalıdır aksi takdirde kolay sayılar kaçınılmaz olur. Efes hücumunda, savunmada Demirhan Güner’i takip ederken hücum adamı olmayan yere geri döndüğünden Güner bomboş kaldı ve üçlüğü buldu. Ahmet Aktaş içeri penetre ederken ikili sıkıştırma ile durduruldu, dışarıda Erdem Aktaş’ı gördü ve üçlük geldi. Güner bana göre yardıma gelmek zorunda değildi çünkü hücum oyuncusu panya altındaydı ve bunu risk edebilirdi, Erdem Aktaş’ın şutları kuvvetli olduğu için savunmada oraya yoğunlaşması gerekirdi.

Emin Kara ribaundlarda daha etkiliydi ve Bahçeşehir savunmasının çok geç dönüp yerleşmesi nedeniyle Efes hızlı paslarla birçok kez fastbreak şansı yakaladı. Bahçeşehir hücumunda Aktaş içeride Demirhan’ı buldu, Uraslı yardıma koştu fakat pası öngöremediği için Demirhan’ın isabetli atışına geç kaldı. Bahçeşehir’den de ara ara tam saha baskı vardı. Efes genellikle 3 hücum-2 savunma durumlarında kolay sayı buldu. Aktaş’ın bloktan sonra bir çift top sektirme hatası vardı fakat hakem arkadaşların gözünden kaçtı. Efes savunmasının içeride 3 tane hücum oyuncusu bulunmasına rağmen boxing eksikliğinden dolayı Aktaş ribaund alarak sayıyı buldu. Aktaş da Emin Kara’dan ribaund almakta zorlandı burada kısa kalan pivotun yapması gereken şey diğer adamı boxing ile olabildiğince pota dışına itmektir, boya karşı cüsse kullanarak dezavantaj avantaja çevrilir. Salih Altuntaş’ın yardıma gitmesi ve Yiğit Ruhan Taşpınar’ın switch de geç kalması nedeniyle Demirhan içeride boş olan Şahin Efe Pazarcı’yı buldu ve sayı geldi. 1. periyot 36-19 skor ile sona erdi.

2. periyot Bahçeşehir hücumu ile başladı. Kassas topu getirdi, Cem Yurtbekler’den iyi baskı vardı. Yurtbekler Kassas’ı yarı saha çizgisine kadar sürdü, Kassas ve Altuntaş beraber topa atlayınca hava atışı oldu ve hücum Efes’e geçti. Ali Ayan topu getirdi fakat pas verirken Demirhan pas arasına girdi ve fastbreak buldu. Yurtbekler topu ön sahaya getirdi, kendisine yardım gelince Deniz Gökpınar’a pas çıkardı, Ahmet Aktaş’ın yardıma gitmesi sonucu boş kalan Altuntaş’ı güzel gördü ve Zeytin’in switch etmeyi unutması sonucu sayıyı buldu. Buradaki savunma hatalarından birisi de Ayan’ın üç sayı çizgisinde boş bırakılmasıydı. Ayan’ın başarısız bir üçlüğü sonrası Yurtbekler hücum ribaundu aldı, dip çizgiden penetre ederek Kassas’ın çizgiyi tam kapatamaması sonucu ters turnike ile sayı buldu. Kassas hücumda içeri penetre etti, geri dönüp Ahmet Aktaş’a pas çıkardı, Ahmet Aktaş’a yardım gelmesiyle Erdem Aktaş pası aldı ve ikinci üçlüğü buldu. Buradaki savunma hatası yardıma Yurtbekler’in yerine Taşpınar’ın gelmesiydi, dolayısıyla Erdem Aktaş şut için boşa çıktı. Aynı şekilde yardıma yanlış adam gitmesi sonucu Ahmet Aktaş ters turnike ile sayı buldu. Arda Görücü pota altında Emin Kara’yı buldu fakat hem Ahmet Aktaş topa müdahale edip hem de Kassas zaten yardıma gitmişken bir de Demirhan’ın yardıma inmesi, böylece hem Görücü’nün hem Uraslı’nın boşa çıkmasına neden oldu ve Görücü pası alarak üçlüğü buldu. Demirhan’ın burada yapması gereken şey yukarıda, iki adamın orta noktasında ikisini de kontrol etmekti. Demirhan bu açığını top çalarak telafi etti ve arkasından faul geldi.

Zeytin içeri penetre ederken yardım geldi fakat Görücü’nün aynı şekilde Erdem Aktaş ile Kassas arasında bir noktada kontrol sağlayamaması sonucu Erdem Aktaş 3. üçlüğü buldu. Efes arka arkaya hücum ribaundları almaya devam etti. Görücü’nün başarılı bir penetre ve turnikesi, Kassas’ın high post alanındaki uzundan pas alıp screen kullanarak attığı güzel bir orta mesafe şutu vardı. Bahçeşehir hücumu sırasında, Efes yardım ve switch etmede doğru hareket edemediği için Erdem Aktaş 4 saniye boyunca boş kaldı ve 4. üçlük ile maçı büyük ölçüde etkiledi.Aynı zamanda Kassas, Demirhan’ın koşusunu güzel gördü ve sayıyı buldular. Takımlar ilk yarıyı 56-42 skorla kapattılar.

3. periyot Efes hücumu ile başladı ancak steps sonucu Bahçeşehir’e geçti. Zeytin Demirhan’a pas verirken Uraslı pas arasına girerek topu çaldı, hücumda 3-2 geldiler fakat Uraslı’nın kötü pası sonucu top Kassas’a gitti fakat Bahçeşehir hücumu değerlendiremedi. Efes’in de hücum değerlendirememesiyle boş geçildi. Erdem Aktaş içeri penetre etti, Ahmet Aktaş’ı güzel gördü ve sayıyı buldular. Uraslı birebir oynarken Kassas’dan baskılı savunma geldi ve topu çaldı fakat Güner de topa atlayınca o karmaşada Uraslı tekrar aldı ve turnikeyle bitirerek savunmaya basket faul aldırdı. Kassas topu getirdi, birebir oynayarak içeri penetre etti ve Uraslı’ya rağmen sayıyı buldu. Yurtbekler Kassas’ın baskısı üzerine topu kaybetti, Kassas içeri penetre etti fakat Emin Kara zaten pota altında yardıma hazırken penetre edilen taraftaki oyuncunun (Yaman Alişan) yardıma gelip faul alması Bahçeşehir’in serbest atıştan ekstra sayı üretmesine neden oldu. Görücü topu hızlıca getirirken Anadolu Efes antrenörü Berat Şakrakdil’e hakemden teknik faul kararı geldi. Serbest atış başarılı değildi fakat dönüşte Efes hücumu değerlendiremedi.

Kassas içeri penetre etti fakat Emin Kara yerine Uraslı yardıma geldiği için dışarıda Erdem Aktaş’ı bularak 5.üçlük için asist yaptı. Demirhan Efes hücumu sırasında topu çalarak Zeytin’e verdi. Zeytin’in üçlüğü başarısız olunca Demirhan tamamlamak istedi fakat o da başarısızdı. Top Ahmet Aktaş’da kalınca dengesiz ama başarılı bir atışla skora katkı verdi. Fark 1 sayıya indi. Efes hızlı hücumlarla sayı bulmaya devam etti. Periyot 74-65’lik skor ile sona erdi.

Son periyot Efes hücumu ile başladı fakat boş döndüler. Kassas’a Uraslı’dan baskı geldi ve topu çalarak fastbreak yakaladı. Aynı şekilde Demirhan da topu getirirken Ayan topunu çaldı ve paslaşarak fastbreak ile tamamladı. Altuntaş’ın takip ederek bulduğu sayı sonrasında bir süre iki taraftan sayı gelmedi. Uraslı hızlı pasla Altuntaş’ı buldu ve Kassas’ın topla savunmayı aynı anda kontrol etmeyi bırakıp top çalmaya çalışması nedeniyle kolay sayı buldular. Bahçeşehir hücumda 3-2 gelerek Altuntaş’ın iki hücum arasında merkez noktada olmak yerine kendi adamında kalması sonucu sayıyı buldular. Ayan hızlıca topu getirdi fakat savunması yardıma gelen oyuncuya pas vermek yerine ters tarafa ezbere pas verdiği için top kaybı oldu. Burada oyunculara not; kimin savunmasını kendinize çekerseniz o oyuncu boşta kalır dolayısıyla ezbere hareket etmek yerine oyunu doğru okumak önemli. Ayrıca Ayan dipten penetre ederek pas vermek isterken, vereceği bölgede 3 tane Efes oyuncusu vardı. Bu da rotasyonu daralttığı için pas verilecek tek adam ters tarafta, çok uzakta ve pas arasına çok açık. Erdem Aktaş pası iyi öngördü ve fastbreak ile tamamladı.

Uraslı’dan Kassas’a baskılı savunma geldi, 8 saniye ihlali ile top Efes’e geçti. Güner penetre edip içerideki savunma yığılmasından faydalanarak Gökpınar’ı bularak asisti yaptı. Açıkçası bu boyalı alanda savunma yığılmasını iki taraf da sıkça yaptı ve 3lük çizgisinin oralarda oyuncuların boşa çıkmasına neden oldu. Aynı şekilde oyuncular top olan tarafa yığıldıkça sahanın diğer tarafında hücum oyuncuları boşta kaldı. Sonrasında iki tarafta güzel atışlar yakaladı. Fakat Ayan adamını unutup yanlış yöne ezbere koştuğu için Erdem Aktaş 6. üçlüğünü buldu. Maç 95-80 skor ile sona erdi.