Sporcu seçimlerinde karakter mi yoksa yetenek mi birincil öneme sahiptir? Siz ne dersiniz?

Sosyal medyada paylaşılan oyuncu istatistiklerini, maç görüntülerini ve yorumları gördükçe yeteneğin bir oyuncunun seçiminde öncelik olması gerektiğine gittikçe daha fazla inanabilirsiniz. Yetenek, bir oyuncunun sahip olabileceği en büyük kapasiteye işaret eder ve oyuncudan oyuncuya derecesi farklılaşır.

Doğuştan çok yetenekli olabilir, spora özgü birçok tekniği daha kısa sürede mükemmelleştirebilirsiniz. Sizinle aynı jenerasyondan olan birçok oyuncuya fark atabilirsiniz. Yine de saf yeteneğin başarının tek anahtarı ya da öncelikli kriteri olduğunu düşünüyor musunuz?

Bana göre, yetenek bir bardağın alabileceği su miktarı ise, karakter bardağın üzerinde durduğu zemindir. Zemin, üzerinde durulduğu takdirde küçük yaşlardan itibaren sağlamlaşır. Zemini hedef alan en ufak bir sarsıntı kolay kolay suyun dökülmesine, yani yeteneğin verimsiz bir şekilde performans alanına yansıtılmasına olanak vermeyecektir. Fakat bardağa su koymayı öncelikli hale getirip, zemini görmezden geldiğinizde sarsıntılar dengesiz ve istikrarsız bir görüntü çizmenize sebep olacaktır. Bu görüntüden ise hiçbir spor organizasyonu, takım ya da antrenör memnun kalmayacaktır.

Bahsedilen oyuncu seçimlerini ele alırken, gelişimi devam eden oyunculardan bahsetmiyorum. Bu tür genç oyuncuların henüz karakterleri de gelişim aşamasındadır. Yetenek konusunda kapasiteleri yüksek olsa dahi henüz öğrenme ve alma aşamasında olduğu için seviyesi oldukça yüksek performans ve istikrar beklenmesi gerektiğini düşünmüyorum. Genç oyuncuların seçimlerinde yapılacak doğru ölçüm ve sık aralıklarla yapılacak gözlemlerin daha sağlıklı olacağı, eğitmenleri tarafından eğitimin veriliş tarzı ve yöntemlerinin sporcu karakterlerini şekillendirmede etken olacağı bir gerçektir.

Genç takım ve sonrası dönemlerde artık şekillenme ve katılaşma başlar ve o noktadan sonra oyuncunun tavırları, saha içi ve dışındaki durum ve olayları algılayış biçimi, oyunun kendisine ve organizasyona bakış açısı oyuncunun karakteri hakkında yüzde yüz olmasa da karar vermeye yetecek kadar detay sunacaktır. Çok yetenekli fakat karakter olarak dengesiz olan bir oyuncu, zaman zaman oyunlarda çok yüksek performans gösterebilir ve tek başına dominasyon sergileyebilir fakat özellikle basketbolun bir takım oyunu olduğunu ve tek kişinin performansından ziyade takımın ortak performansının başarıyı getirdiğini unutmamak gerek. Sezon sonunda organizasyonunuzu basamakların tepesinde görmek istiyorsanız oyun başına kısa süreli planlamaların yanına uzun vadeli planlamaları da eklemelisiniz. Ve büyük resim için sağlam parçalara ihtiyacınız var.

Yarı yolda kalmak istemezsiniz.