Arvydas Sabonis, 1988 yılında SSCB takımıyla olimpiyat oyunlarını ve FIBA Dünya Şampiyonası’nı kazanan, kariyerinin çoğunu SSCB’nin büyük liglerinde ve Avrupa kulüplerinde oynayan Litvanyalı basketbolcudur. 80’li ve 90’lı yıllarda dünyanın en iyi rotasyon oyuncularından biri olarak kabul edildi. 1985’te SSCB’nin Merited Sports Master unvanını aldı. Modern basketbolun içerisinde kendinden emin bir şekilde üçlük atmaya başlayan ilk oyunculardan biri olarak NBA tarihinin en iyi hücum oyuncularından biri oldu. Aynı zamanda Litvanya Basketbol Federasyonu başkanıdır.

Sabonis, 1964’te Kaunas’ta doğdu. Küçük Arvydas çocukken saatlerce dolaşmayı severdi. Ebeveynleri onun ilgisini çekmek için mümkün olan her yolu denediler. Basketbola 9 yaşındayken yerel bir spor okulu olan Kaunas Akademi’de başladı. İlk koçu Yuri Fyodor’dur.

Sporcunun kendisi daha sonra spor okulunun evden çok uzakta olması ve eve sıklıkla çok geç saatlerde dönmesi nedeniyle eğitiminden iki yıl sonra sporu çoktandır bırakmak istediğini farketti. Sadece koçu, büyük umutları olduğu için kariyerine devam etmesi gerektiğine onu ikna edebildi. Aynı zamanda, basketbola paralel olarak, Arvydas Sabonis’in müzik okulunda akordiyon çalmak gibi birkaç hobisi vardı.

1981’de Sabonis, Litvanya ekibinin bir parçası olarak SSCB’de okul yarışmalarını kazandı ve 17 yaşında profesyonel kulüplerden davet almaya başladı. Daha sonra Zalgiris Kaunas’ın baş antrenörü onu bu ünlü kulübe davet etti. Aynı yıl Sabonis, genç takım olarak Sovyetler Birliği Avrupa Şampiyonası’nda ilk kez sahneye çıktı. Zalgiris gibi üst düzey bir takımın parçası olarak Sabonis, 1981’de Kalev’e karşı oynadığı maçta ilk çıkışını yaptı. Herşeyden önce Arvydas Sabonis’in olağanüstü uzaması uzmanları ve hayranları şok etti. 2.13 santimetreydi. İlk karşılaşması olarak bakıldığında, genç yaşına rağmen takımına 14 sayıyla katkıda bulundu.

Sabonis ile birlikte Zalgiris arka arkaya üç kez SSCB şampiyonluğunu kazandı ve İtalyan basınından La Gazzetta della Sport’un baskısına göre 1984 ve 1985’te yüksek oyun verimliliği ile Avrupa’nın en iyi oyuncusu ünvanını aldı.

Sabonis 1982’de SSCB takımında basketbol oynamaya başladı. Dünya Şampiyonası’nda takım, dev bir Amerika play-offunu 95:94 skorla yenerek geçmeyi başardı. Fakat sonraki maçlar için Gomel’in koçu halen Sabonis’in deneyimsiz olduğunu düşünüyordu.

1984’te Sovyet takımı dünyanın en güçlü takımlarından biri olarak kabul edildi, ancak dört yıl önce Moskova’daki Olimpiyat boykotuna yanıt olarak Los Angeles’teki olimpiyatlara gitmedi. Bu nedenle SSCB takımı Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’ndan zaferle çıkmak konusunda kararlıydı. Finalde Çekoslovakya’yı 120:89 mağlup ettiler. Sabonis turnuvanın en iyi oyuncusu seçildi.

1985’in yaz aylarında Arvydas Sabonis NBA takımlarından Atlanta Hawks tarafından 4. sırada seçilmesi ile spor yayınlarının ön sayfalarında yer aldı, fakat Atlanta Hawks’ın bu seçimi oyuncunun genç olması nedeniyle iptal edildi (21 yaşın altındaydı). 1986’da başka bir NBA takımı olan Portland Trail Blazers tarafından seçildi fakat bu sefer de o dönemin siyasi koşulları nedeniyle oynayamadı. Zalgiris’te kalan Sabonis basketboldan bir süre uzak kaldı. Yugoslav takım Cibona’ya karşı oynadığı maçta ciddi bir aşil tendonu yaralanması yaşadı. Yaralanmanın çok tehlikeli olması nedeniyle, tedavi için Sovyet başkentindeki Ortopedi ve Travmatoloji Enstitüsü’ne gönderildi.

Bu nedenle Sabonis, SSCB Kupası’nda kulübünün CSKA Moskova’yı yendiği final maçında yer alamadı. Daha sonra Devlet Spor Komitesi’nin Sabonis’in sağlıklı olduğuna ve oyunların geri kalanını oynayabileceğine ikna edilmesiyle sahalara döndü. Bundan sonra Zalgiris CSKA’yı arka arkaya iki kez yendi ve tekrar ulusal şampiyon oldu. Ancak iki ay sonra oyuncunun sakatlığı nüksetti ve aşil tendonu tekrar yırtıldı.

REFERANS

https://bs.birmiss.com/kosarkas-arvydas-sabonis-biografija-dostignuca-i-zanimljivosti/

https://es.wikipedia.org/wiki/Arvydas_Sabonis

https://lt.fresh-beautiful-style.com/publication/3132/

https://thebiography.us/en/sabonis-arvydas