Sabonis sakatlığı sebebiyle bir buçuk yıl basketbol oynamadı. 1988 yazında Seul Olimpiyat Oyunları hazırlıkları için takıma geri döndü ve ilk kez Yugoslavya’ya karşı oynanan Seul maçında sahada göründü.

SSCB yarı finalde ABD’ye karşı oynadı. Uzmanlar, Sabonis’in savunma konusunda harika bir oyun çıkardığını kabul ettiler. Robinson’u oyunda devre dışı bırakmayı başardı. Maç 82:76 sona erdi.

Final maçında Yugoslavya’yı 76:63 yendiler ve Sabonis 20 sayı attı. Bu Sovyet tarihindeki ikinci olimpiyat altın madalyasıydı.

Arvydas Sabonis’in nihayet basketbola döndüğü anlaşıldı. 1989’da ülkesindeki politik değişikliklerle beraber oradan ayrıldı ve birçok kişinin düşündüğü gibi Amerika’ya gitmek yerine İspanya’da oynamaya gitti. İspanyol liginde 6 sezon geçirdi. Önce Vallodolid için, ardından Real Madrid kulübü için oynadı. Real Madrid ile iki kez ulusal şampiyon oldu. 1995’te takım Avrupa Şampiyonası’nı kazandı ve Sabonis Avrupa’nın en iyi oyuncusu seçildi.

Litvanya’nın Olimpik bölümünde zaten 1992’de yurtdışında oynayan Sabonis, Olimpiyat Oyunları’na tekrar gitti ancak bu sefer Litvanya Milli Takımı olarak. 1995’te ABD’ye taşındı ve Portland Trail Blazers ile sözleşme imzaladı. Sabonis, NBA’de organizasyon tarihindeki en yaşlı oyuncu oldu. O sırada 31 yaşındaydı.

Profesyonel basketbolcu, son sezonunu Zalgiris’te geçirdi. Kulübünün birkaç yıl boyunca Euroleague’in en iyi 16 takımı sıralamasında sağlam bir yer edinmesine büyük katkıda bulundu. Sabonis, daha sonra Litvanya ekibinin başkanı olarak 2005 yılında resmen emekli oldu. Basketbol hayatı boyunca defalarca Avrupa’nın en üretken oyuncusu seçildi.

Sabonis NBA tarihindeki bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi pivotlar listesindedir.

REFERANS

https://bs.birmiss.com/kosarkas-arvydas-sabonis-biografija-dostignuca-i-zanimljivosti/

https://es.wikipedia.org/wiki/Arvydas_Sabonis

https://lt.fresh-beautiful-style.com/publication/3132/

https://thebiography.us/en/sabonis-arvydas